Bun venit pe Global4um. Daca ati ajuns pe acest forum inseamna ca nu sunteti inregistrat sau conectat. Ajutati aceasta comunitate, trebuie doar sa va inregistrati si sa postati. Fiti activi si respectati regulile

Bafta

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bun venit pe Global4um. Daca ati ajuns pe acest forum inseamna ca nu sunteti inregistrat sau conectat. Ajutati aceasta comunitate, trebuie doar sa va inregistrati si sa postati. Fiti activi si respectati regulile

Bafta
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce este dragostea

+4
Aℓℓε
revox
Ratoone
maya
8 participanți

In jos

Ce este dragostea Empty Ce este dragostea

Mesaj Scris de maya Vin Dec 10, 2010 3:16 am

Io sunt tare curioasa sa aflu ce e pentru voi dragostea, cum definiti voi dragostea? ce va face sa spuneti: " da! sunt indragostit/a!" , " acum stiu ce inseamna iubirea!".

Sub ce forma apar acesti termeni? ...


io nu stiu , sunt grea de cap si de aia va intreb pe voi ca sa aflu si io.
avatar
maya

Credite Credite : 334

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de Ratoone Sam Dec 11, 2010 5:24 am

DEX:
DRÁGOSTE, dragoste, s. f. I. Sentiment de afecțiune pentru cineva sau ceva; spec. sentiment de afecțiune față de o persoană de sex opus; iubire, amor. ◊ Loc. adv. Cu (multă) dragoste sau cu toată dragostea = cu (multă) plăcere, (foarte) bucuros. ◊ Loc. vb. A prinde dragoste de (sau pentru, față de) cineva (sau de ceva) = a se îndrăgosti de cineva (sau de ceva). ◊ Expr. A avea dragoste = a-i plăcea să... A se topi (sau a se sfârși, a muri) de dragoste pentru cineva = a iubi pe cineva cu patimă. ♦ (Concr.) Ființă iubită; p. gener. ceea ce constituie obiectul iubirii cuiva. ♦ Legătură sexuală; relații amoroase. II. Plantă erbacee cu frunze în formă de lance, dințate și cu flori roz-purpurii (Sedum fabaria)

Parerea mea? Este un sentiment puternic de atractie care te tine mereu pe ghimpi, creand intrebarea "oare si ea ma iubeste?". Este destul de greu de gasit, dar se poate pierde foarte usor
Concluzie: prefer definitia cu planta
Ratoone
Ratoone

Varsta Varsta : 29
Credite Credite : 667

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de revox Sam Dec 11, 2010 7:55 pm

Cuvântul des folosit și anume „dragoste” poate avea diverse înțelesuri, depinde din ce punct de vedere vrei să-l definești și din perspectiva mea fiecarea are propria sa opinie despre cum s-ar putea defini acest cuvânt. Vâzându-ți curiozitatea ta mă determină să-ți spun și eu cum a-și putea definii acest cuvânt:

Ce mă face să spun acest cuvânt sau să-i modific forma și să-l pun în fraze romantice? Prin acest cuvânt îți arăți puțin dragostea adică afecțiunea față de o persoană mult îndrăgită,numai că de cele mai multe ori acest cuvânt este aruncat dea-n doaselea doar pentru a spune o vorbă uscată pentru a câștiga sau recâștiga sentimentele unei persoane de care să te manipulezi în scopuri proprii. Când pronunți acest cuvânt trebuie să înțelegi în ce sens îl folosești, deseori acest cuvânt chiar face pe altă persoană să-ți dăruiască sentimentele ei, dar unii se manipulează de acestea în scopuri proprii cum am pronunțat și mai sus, însă am vrut să accentuez puțin.


Deci în concluzie dragostea este greu de definit.
revox
revox

Credite Credite : 518

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de maya Joi Dec 16, 2010 2:57 am

Mda aveti dreptate acest sentiment e greu de definit si fiecare om il defineste altfel
avatar
maya

Credite Credite : 334

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de Ratoone Joi Dec 16, 2010 3:42 am

Si daca ai vrut de fapt sa te referi la planta? Atunci nu mai e un sentiment. Si suna mai realistic expresia "ti-am oferit dragostea mea" (planta).
Ratoone
Ratoone

Varsta Varsta : 29
Credite Credite : 667

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de maya Joi Dec 16, 2010 3:47 am

nu ma refeream la planta ,nici nu stiam ca exista aceasta planta
avatar
maya

Credite Credite : 334

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de Aℓℓε Dum Dec 19, 2010 9:52 pm

Pai..eu nu am avut nici o data acest sentiment. Deci nu stiu..
Aℓℓε
Aℓℓε

Varsta Varsta : 25
Credite Credite : 617

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de revox Dum Dec 19, 2010 10:58 pm

BlueAngel a scris:Pai..eu nu am avut nici o data acest sentiment. Deci nu stiu..


Tu vrei să zici că nu ai iubit niciodată până acum? Că nu ai simt afecțiune pentru o persoană dinafara arborelui genealogic al tău ?

Dacă știi cum să cauți în tine, dacă ești calmă, răbdătoare, sentimentală, bună, în concluzie diplomată acest sentiment va venii când te aștepți mai puțin ! Și ce spun eu sunt sigur că se va adeverii...
revox
revox

Credite Credite : 518

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de Aℓℓε Dum Dec 19, 2010 11:09 pm

Shocker a scris:
BlueAngel a scris:Pai..eu nu am avut nici o data acest sentiment. Deci nu stiu..


Tu vrei să zici că nu ai iubit niciodată până acum? Că nu ai simt afecțiune pentru o persoană dinafara arborelui genealogic al tău ?

Dacă știi cum să cauți în tine, dacă ești calmă, răbdătoare, sentimentală, bună, în concluzie diplomată acest sentiment va venii când te aștepți mai puțin ! Și ce spun eu sunt sigur că se va adeverii...

Rolling on the floor cum sa'ma indragostesc la 12 ani?? Rolling on the floor
A da...eu sunt calma , rabdatoare , buna Tongue Tongue
Aℓℓε
Aℓℓε

Varsta Varsta : 25
Credite Credite : 617

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de revox Dum Dec 19, 2010 11:34 pm

Vezi că nu ai zis că ești sentimentală Rade


Înfine, la 12 ani se poate Happy Dragostea adevărată nu ține cont de vârstă !
revox
revox

Credite Credite : 518

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de maya Mier Dec 22, 2010 5:05 am

Am stat si m-am gandit mai bine la aceasta intrebare pe care am pus-o chiar eu .
Ce este dragoste?
Un joc. O pasiune. Ceva indestructibil. Nu o poţi nega, nu o poţi arunca.
Te mănâncă de viu, te absoarbe devorându-ţi raţiunea. Ceva ce mai devreme sau mai târziu te va înnebuni.
Nu vei putea să îi rezişti. Te va doborî la pământ făcându-te să implori milă. Şi nu va avea nici pic de sentimente pentru tine, căci deja te domină.
Vei plânge, vei râde. Vei simţi fericire şi nefericire în acelaşi timp. E ceva de care nu poţi fugi.
Şi te va vâna, aşa cum prădătorul o face cu prada sa. Sfâşiindu-te, vei ştii că încă de la început plănuise asta. Te-a ochit, te-a studiat şi după care te-a atacat. Săgeţica splendidă a lui Cupidon ţi-a răzbit inima şi minţile.
Ai vrea să poţi da înapoi, şi totodată să înaintezi. Adevărul este că stagnezi. Nu poţi face nimic prin care să te scapi de un destin aşa de „ crud ” precum ţi-l oferă iubirea.

Da. Aceasta ar fi o definiţie bună a dragostei.(asa cred eu)
avatar
maya

Credite Credite : 334

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de revox Mier Dec 22, 2010 5:16 pm

maya a scris:Am stat si m-am gandit mai bine la aceasta intrebare pe care am pus-o chiar eu .
Ce este dragoste?
Un joc. O pasiune. Ceva indestructibil. Nu o poţi nega, nu o poţi arunca.
Te mănâncă de viu, te absoarbe devorându-ţi raţiunea. Ceva ce mai devreme sau mai târziu te va înnebuni.
Nu vei putea să îi rezişti. Te va doborî la pământ făcându-te să implori milă. Şi nu va avea nici pic de sentimente pentru tine, căci deja te domină.
Vei plânge, vei râde. Vei simţi fericire şi nefericire în acelaşi timp. E ceva de care nu poţi fugi.
Şi te va vâna, aşa cum prădătorul o face cu prada sa. Sfâşiindu-te, vei ştii că încă de la început plănuise asta. Te-a ochit, te-a studiat şi după care te-a atacat. Săgeţica splendidă a lui Cupidon ţi-a răzbit inima şi minţile.
Ai vrea să poţi da înapoi, şi totodată să înaintezi. Adevărul este că stagnezi. Nu poţi face nimic prin care să te scapi de un destin aşa de „ crud ” precum ţi-l oferă iubirea.

Da. Aceasta ar fi o definiţie bună a dragostei.(asa cred eu)


Zi mai bine că ai dat copy & paste de pe alt forum, deoarece tu nu scrii cu diacritice + că acelea sunt cuvinte grele la vârsta ta.Dacă nu zici și de unde ai luat riști +1 warning, mi s-a acrit de plagiatorizări.
revox
revox

Credite Credite : 518

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de maya Mier Dec 22, 2010 5:35 pm

Le am dintr-o carte .La inceput carti era pusa aceasta intrebare si mai jos era pus raspunsul. Nu am stiut ca nu ai voie sa le iei din carti ,daca e ceva puteti sa stergeti mesajul :Fericit :Fericit :Fericit
avatar
maya

Credite Credite : 334

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de revox Mier Dec 22, 2010 6:40 pm

Nu, credeam că e luat de pe alt forum, scuze !
revox
revox

Credite Credite : 518

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de maya Mier Dec 22, 2010 7:09 pm

Nu-i nicio problema , ma bucur ca nu am facut ceva rau,si ma bucur ca ne zici ce am gresit
avatar
maya

Credite Credite : 334

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de mely.mela Sam Feb 05, 2011 1:03 am

Cuvântul dragoste poate avea două sensuri absolut diferite – nu doar diferite, ci diametral opuse. Un sens, este dragostea ca o relaţie; celălalt este ca o stare de a fi.

În momentul în care devine o relaţie, dragostea devine sclavie, fiindcă apar aşteptări, apar cerinţe, apar frustări şi un efort al ambelor părţi de a domina. Devine o luptă pentru putere. Relaţia nu este lucrul corect. Dar dragoste ca stare de a fi este total diferită. Înseamnă că pur şi simplu iubeşti; nu creezi o relaţie prin asta.

Dragostea ta este ca parfumul unei flori. Nu creează o relaţie; nu-ţi cere să fii într-un mod anume, să te porţi într-un fel anume, să acţionezi într-un mod anume. Nu impune nimic. Pur şi simplu împărtăşeşte. Şi împărtăşind nu-şi doreşte nici o răsplată. Însăşi împărţirea e o răsplată.

*aM Avut parte de asa ceva am luat pauza* Rade
mely.mela
mely.mela

Varsta Varsta : 27
Credite Credite : 147

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de geo ;x Dum Apr 10, 2011 2:46 am

Aℓℓε a scris:Pai..eu nu am avut nici o data acest sentiment. Deci nu stiu..
12 ani..zic ca arati bine la varsta de 12 ani...
Cand oi avea si tu 14-15 osa simti si tu ce este dragostea :">
geo ;x
geo ;x

Varsta Varsta : 28
Credite Credite : 32

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de Razvanel Joi Apr 28, 2011 9:51 pm

In ziua de astazi poate nu se mai acorda aceiasi valoare dragostei. Se vorbeste mai usor despre ea. Se vorbeste superficial. Ce usor se ajunge la termenul „Te iubesc!”.Şi totuşi, aceasta este dragostea? Oare, dragostea nu se transforma treptat doar în pasiune? Ce transformari a suferit dragostea de-alungul timpului? Am putea doar sa ne uitam putin la numarul tot mai mare de divorţuri. Undeva se greseste. Ceva nu mai functioneaza cum trebuie. Foarte probabil marea greseala este confundarea dragostei cu o simplă pasiune. Si cum le poti deosebi? Cum iti poti da seama ca nu ai doar o pasiune pentru cineva?
Razvanel
Razvanel

Credite Credite : 24

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de KomyOmy Mier Sept 07, 2011 6:54 pm

Dragostea fata de o persoana este din ce in ce mai mult inlocuita cu "dracostea de bani" foarte multe cupluri (mondene),si nu numai, se nasc pe acest motiv si ca sa ascunda motivul vizibil (banul) o vara pe asta cu "iubirea, dragostea", "noi ne iubim (ea 25, el 52 de ani), suntem fericiti"...serios...iubirea nu apare peste noapte, cand mai aud afiramtii de genu "la noi a fost dragoste la prima vedere" mi-e sila, singurul sentiment intre doua persoane (de sex opus) care se intalnesc sau se vad pt prima data este atractia, nu iubirea, nu dragostea, nu nimic...sigur acestea pot aparea pe parcursul relatiei, daca este una serioasa si nu se bazeaza pe interese materiale.
KomyOmy
KomyOmy

Varsta Varsta : 33
Credite Credite : 0

Sus In jos

Ce este dragostea Empty Re: Ce este dragostea

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum